יום שישי, 22 באפריל 2011

סקירה השוואתית: Gnome3 או Unity?

משתמשי גנום יאלצו לעבור בזמן הקרוב אל סביבת עבודה חדשה ושנה מהסביבה המוכרת. לאחרונה שוחררה סביבת העבודה גנום בגרסה שלישית והיא מציגה עיצוב חדש וחווית שימוש שונה לגמרי מהגרסה שקדמה לה. הפצות מסוימות ימשיכו לתמוך אמנם בגרסה 2 אבל אפשר לשער שכולם יעברו בשלב זה או אחר אל הגרסה החדשה. חוץ ממשתמשי אובונטו.

אובונטו מתנתקת
באובונטו לא אהבו את הגישה של גנום3 ואת חווית השימוש שהיא מספקת והחליטו לפתח מעטפת חדשה שתתבסס על הסביבה הישנה של גנום אבל תציג ממשק שונה וחווית שימוש אחרת. 

סביבת העבודה החדשה של אובונטו תיקרא Unity וגרסה יציבה שלה (טוב, יציבות זה עניין יחסי) תשוחרר לקראת סוף החודש עם הגרסה החדשה של מערכת ההפעלה. גרסת בטא זמינה כבר עכשיו להורדה באתר של אובונטו.

משתמשי אובונטו שלא יאהבו את Unity, יוכלו להשתמש בסביבה הישנה של גנום והעקשניים שבהם יוכלו גם להוריד את גנום3 ממאגרים לא רשמיים ולקוות שהכל יעבוד כמו שצריך.

אז לקראת יציאת הגרסה החדשה של אובונטו החלטתי לנצל את הזמן הפנוי בחופשת פסח כדי לקחת לסיבוב את שתי סביבות העבודה ולנסות להחליט עם איזה סביבת עבודה אני רוצה להמשיך לעבוד. 


בימים הקרובים אני אפרסם בכל פעם חלק נוסף של הסקירה, עד שבסופו של דבר תתקבל השוואה מלאה בין סביבות העבודה החדשות.

מבנה הסקירה
כמו שכתבתי Unity שוחררה רק בגרסת בטא, ועל מנת לנסות את גנום3 השתמשתי בגרסת הבטא של פדורה, גם היא לא יציבה ולא גמורה. לכן אני אשתדל לא להתייחס לבאגים שקיימים בשתי הסביבות, ואתמקד יותר בשמישות ובמבנה של שולחן העבודה.

בשתי סביבות העבודה נעשו שינויים מרחיקי לכת, ויקח זמן להתרגל אליהם לגמרי, לכן אני אפרק את הסקירה לנושאים ואכתוב איך כל אחת מסביבות העבודה מתיחסת לנושא זה.

על מנת להקל על הקריאה אני אחלק את הסקירה לכמה פוסטים נפרדים ואקשר בינהם. אשתדל גם להעלות תמונות מסך על מנת שתוכלו להרשם בעצמכם.

לסקירה המלאה:

7 תגובות:

 1. כזו הקדמה ארוכה ולא טרחת לתת לנו לפחות את הפרק הראשון בסקירה שלך? ☹

  השבמחק
 2. בדיוק גם אני התכוונתי לכתוב רשימה כזאת... (ניסיתי את Gnome3 ו- Unity).
  האמת: אהבתי את שתיהן,אבל כרגע, בגלל שאני ממשיך באובונטו, אני משתמש ב- Unity

  השבמחק
 3. שבוע טוב.

  @תומר,
  *בגלל שההקדמה יצאה כ"כ ארוכה, החלטתי לא לפרסם יחד איתה את החלק הראשון.

  @אילן,
  לכל אחת מהן יש יתרונות וחסרונות משלה. אני קצת מצטער שאובונטו לא הצטרפה לגנום 3 ותרמה יותר לפיתוח. אני בטוח שהיינו מקבלים סביבת עבודה מעניינת.

  השבמחק
 4. אני לא בטוח אם הפיצול הזה הוא דבר כל־כך נורא, הרי מישהו צריך לשבור את המונופול הזה של Gnome ו־KDE שבמשך כל־כך הרבה שנים הן שתי סביבות העבודה הנפוצות ביותר בזמן שסביבות נוספות לא מצליחות להתחרות בהן.

  השבמחק
 5. יש בזה משהו, אם כי לפעמים נראה שעולם הקוד הפתוח מפוצל מדי ולכן נשאר תקוע.

  יש מצב שהמרוויחה העיקרית תהיה דווקא KDE. יישומי GTK עובדים עליה נהדר והיא מציעה חוויה מאוד דומה למה שהכרנו מגנום2, עם ממשק מדהים ובשל מספיק. אלו דברים שהסביבות החדשות לא מציגות כיום.

  השבמחק
 6. סביבות העבודה הנפוצות כיום מציעות חוויה דומה יחסית לזו של ווינדוס, וגם מיקרוסופט עצמם לא עדכנו את סביבת העבודה מאז Windows 95. אולי דווקא בזכות היצירתיות של אנשי לינוקס גם מיקרוסופט תתעורר ותעדכן את סביבת העבודה שלה.

  השבמחק
 7. זה נכון, אבל לא לגבי KDE. סביבת העבודה שם מתקדמת ונראית טוב. ניסיתי גם אותה השבוע רק כדי לראות מה ההבדלים. אני לא אעבור אליה בינתיים אבל אם כבר אני חייב לעשות איזשהו מעבר, המעבר לKDE עשוי להיות האפשרות הקלה ביותר.

  השבמחק

אני שומר לעצמי את הזכות להסיר תגובות לא הולמות כגון: תגובות שמכילות גזענות, השמצות אישיות, פגיעה בפרטיותם של אנשים, לשון הרע, קישורים לאתרים פיראטיים, או איומים מכל סוג.